nanoreef

Glony

Glony to bardzo rozpowszechnione organizmy. Należy dodać, że nie jest to nazwa taksonu systematycznego, tylko ogólne określenie pewnego typu organizmów. Muszą być zwiazane z wodą i zdolne do fotosyntezy. Należą do nich nie tylko zielenice, brunatnice i krasnorosty, ale też np. bakterie i piewiotniaki.

W morskim akwarium możemy podzielić je na dwie grupy.
- Niepożądane, najczęściej jednokomórkowe lub małe glony niższe. Do pierwszej grupy należą "plagi" cyjano, dinoflagellata, okrzemki, czy bryopsis.
- Makroglony mają często zróżnicowaną plechę na kauloid (nibyłodygę), fylloidy (nibyliście), ryzoidy (pseudo-korzenie) oraz interesujące kształty i kolory. Tu też granica między nimi jest płynna. Dla jednego caulerpa będzie niepożądanycm chwastem, a inni uznają ją za piękne urozmaicenie akwarium.

Oznaczenie gatunku, z wyjątkiem kilkunastu najbardziej znanych i charakterystycznych glonów jest bardzo ciężkie i właściwie w warunkach domowych niemożliwe. Praktycznie podstawą jest budowa komórek zwiazanych z rozmnażaniem.


Glony morskie -makroglony

Halimeda sp.

Należący do zielenic, charaktrystyczny glon wapienny, czasem zwany glonem kaktusowym. Zbudowany z członów w kształcie wachlarzyka. Jasnozielony i mięsisty, jego człony zawieraja sporo wapnia.

Hodowla:

Niewymagajacy w utrzymaniu, trzeba jedynie pamietać, że zużywa w czasie wzrostu sporo wapnia. Nawet więcej niż twarde korale. Może spowodować spadek poziomu wapnia w akwa.
Ale oczywiście jak wszystkie glony zmniejsza również stężenie azotanów i fosforanów. Nie potrzebuje silnego światła, ale jeśli jest gęsty to nieoświetlone części bieleja i obumierają. W przybadku niedostatecznej ilości swiatła człony tracą okragławy kształt i robia się długie i wąskie. Martwy kawałek glona jest biały i kruszy się w palcach. Białoprzeźroczyste są również młode rosnace człony. Ale ostrożnie - w nocy często wycofuje swoje chloroplasty do wnętrza i też może być biały. Istnieją ślimaki, które własnie wyjadają "zielone" halimedom, i stąd takie zachowanie. Glon nie jest specjalnie smaczny, nawet glonożercy za nim nie przepadają. Bardzo łatwo można go kontrolować, więc nie ma obawy, że zacznie zarastać korale lub stanie sie plagą.

Rozmnażanie:

Bardzo łatwe. Najczęściej wyrasta z żywej skały. Z glonu mozna obciąć łańcuszek kilku wachlarzyków i przymocować do skały. Gumką recepturką, lub po osuszeniu klejem typu kropelka. Po ok tygodniu wypuści ryzoidy i sam przyrośnie do podłoża.
Problemem jest rozmnażanie płciowe. Halimeda również popełnia ten grzech. Literatura podaje, że przyczyną jest pogorszenie warunków i spadek stężenia żelaza. Następnie pojawia się apokaliptyczny opis- Wytwarza olbrzymie ilości gamet- które zużywają również olbrzymie ilosci tlenu i następuje załamanie akwarium z powodu przede wszystkim niedotlenienia. Cała katastrofa zdarza się w nocy.
Gdy przydarzyło się to w moim akwa, nie wiedziałam, że to katastrofa, zdziwiłam się tylko ze padła przez noc i dziwnie wygląda... wyciągnełam krzaczek i wyrzuciłam. Nie przyszło mi do głowy zrobić zjęcia. Wyglad jest dość charakterystyczny - glon jest bardzo bardzo jasno zielony - właściwie biały i cały upstrzony ciemnymi kropkami, które po dokładniejszym przyjrzeniu wygladają jak malutkie kępki ciemnych i krótkich włosków. A z trzech krzaczków w akwa taki numer zrobił jeden, żadnych niepokojących zmian w baniczku nie było widać.

Halymenia sp. oddech smoka

Należący do krasnorostów, piękny ozdobny glon. Kształt i kolor plechy przypomina płomień -stąd nazwa oddech smoka. Śliski w dotyku, sprawia wrażenie jakby był zbudowany ze sprężystej galaretki. Obecnie opisano ok. 40 gatunków.

Hodowla:

Właściwie nigdzie nie ma podanych konkretnych wymagań. Wydaje mi się, że potrzebuje sporo światła, aby utrzymać swoj chrakterystyczny piękny pokrój. Trudno mi coś powiedzieć na temat barwy światła. Ale w nieodpowiednim oświetleniu zamiast smukłych falujacych płomieni mamy poskręcane kędzierzawe wyrostki.Ze względu na śliskość nie zarasta innymi glonami. Natomiast może się odbarwiać i wtedy zaczynają wypadać w plesze dziury.

Rozmnażanie:

I trudne i łatwe. Łatwe bo w sprzyjajacych warunkach szybko rośnie. Trudne, bo nie przyrasta do podłoża.(a własciwie długo i ciężko 2 miesiace- na sześć szczepek przyrosła jedna) Jeśli dodamy do tego że jest stosunkowo kruchy i śliski, to przymodowanie go do podłoża jest naprawde dużym wyzwaniem.
O nagłym zakwicie, padnięciu tych glonów w związku z rozmnażaniem nic nie zanaleziono.

Ciekawostka:

Pod odpwiednim aktynicznym oświetleniem glon jest wyraźnie widoczny - pomarańczowo-czerwony.

Na zdjęciach: u góry po prawej kawałek plechy Halymenii. Poniżej szczepka glonu w młodym dwutygodniowym akwarium i ta sama szczepka po miesiącu



Niestety nie wiem od czego zależy utrzymanie ładnego pokroju rosliny. Przy niedoborze światła staje się kędzierzawa, i oczywiście słabo rośnie, nawet obumierają wystajace szpiczaste części plechy. Przy większym oswietleniu ma bardzo dużo cienkich wyrostków i szybko rośnie, ale traci niepowtarzalny kształ płomienia. trzeba będzie poeksperymentować.


Rhodymenia vs Rhodymenia.

Należy do krasnorostów, niektóre gatunki sa jadalne. Charakterystyczna budowa plechy Rhodymenii, niestety jest dość częsta również u glonów z innych grup systematycznych.. Przypuszczam, że mam dwa gatunki tego glonu. Jeden wyrósł mi kiedyś ze skały (oznaczmy go A), a drugi dostałam w ramach wymiany (oznaczmy go B). Zastanawiałam się czy to nie ten sam gatunek, ale jednak po 2 tygodniach myślę, że to dwa rózne gatunki.

Hodowla:

Gatunek B po włożeniu do baniaka był jaśniejszy od gatunku A, który ma kolor ciemnoburaczkowy. Kolor po dwóch tygodniach się wyrównał -B ściemniał

Gatunek A rośnie bardziej jak krzaczek- czyli roślinka wyrażnie wyrasta z jednego pędu, który potem rozgałęzia się na kolejne. Trochę wyrosnięta roslinka przypomina pokrojem własnie krzaczek. Nie bardzo lubi przyrastać do podłoża, ale przyklejona kropelką dobrze sie trzyma i rośnie dalej
Gatunek B ma inny pokrój- tworzy warstwę splątanej plechy, która bardzo łatwo i szybko (chociaż nie mocno) przyrasta do podłoża. Trzeba przyznać, że dzieki specyficznemu wzrostowi plechy jest bardzo dekoracyjna. W dotyku obydwa gatunki są stosunkowo twarde i nie śliskie.

Obydwa gatunki nie lubią wyjmowania z wody, po kilkunastu minutach na powietrzu (bez wyschnięcia) na szczytach wrrostu pojawiają sie białe pólkola. Również Rhodymenia z przesyłki miała takie objawy- po około tygodniu plamy zaczynają znikać.



Padina sp.

Zaliczamy ja do brunatnic, posiada bardzo charakterystyczny wyglad ,

Hodowla:

Pojawia się i znika... w pełnej krasie jest ok dwóch miesięcy, potem pókoliste wachlarzowate plechy zaczynają się rozpadać. Jak utrzymać na stałe w akwarium- nie mam pojęcia :( Jest to jeden z najbardziej efektownych glonów.

 

Enteromorpha sp.

Soczyście zielona zielenica, plecha w postaci delikatnych półprzeźroczystych rurek pustych w środku.

Hodowla:

Nawet w naturze występuje sezonowo,często w miejscach zalewanych i odsłanianych przez pływy. Niestety u mnie utrzymywała się ok dwóch miesięcy, a obecnie prawie zanikła.


ciekawe, użyteczne
linki

Największe polskie forum
http://nano-reef.pl/

drugie forum - tu możesz dodatkowo porozmawiać o sklepach i lampach LED
http://aqua-reef.pl/

Atlas morskich stworzeń
http://pl.reeflex.net/